Písemné provádění čtyř základních aritmetických operací je tradiční součástí prvostupňové matematiky. Při probírání algoritmů písemného počítání se většinou zaměřujeme na postupy počítání, „recepty“ na nalezení výsledku, protože chceme najít rychle správným výsledek. Praktický význam tohoto přístupu v praxi postupně ustupuje. Nicméně algoritmy jsou založeny na vlastnostech operací a mohou se stát příležitostí k tomu, abychom aritmetickou operaci lépe pochopili.
Při písemném sčítání jsou důležitá jen dvě pravidla:
-
a sčítance zapisujeme pod sebe. To nám pomůže sčítat snadno se orientovat v zápise delších čísel a sčítat čísla v odpovídajících řádech. Při počítání nahlas ani neříkáme, že sčítáme např. desítky.
-
Počítáme od jednotek. Může se stát, že nám v některém řádu vyjde dvojciferné číslo (tzv. počítání s přechodem přes desítku). Počet jednotek takového součtu napíšeme do daného řadu, desítku přičteme k následujícímu vyššímu řádu.
Obrázek z české učebnice (převzato z knihy M. Bečvářové Středověké početní postupy, která je dostupná na http://dm1/cz/401788 .